Trasa kajakowa po rzece Parsęta
Parsęta jest długą na 157 km rzeką, której wody zaliczane są do wód górskich i klasyfikowane jako I i II klasa czystości. Jako szlak kajakowy jest ona dość łatwa, jedynie w górnym odcinku jest nadzwyczaj uciążliwa ze względu na zarastające wierzby oraz powalone drzewa. Jednak dla pragnących wrażeń kajakarzy stanowi to dodatkowe atrakcje.
- 0-2 km spływu - od Kołobrzegu najlepszym punktem rozpoczęcia jest miejscowość Wrzosowo - 1 kilometr od niej i przy moście drogowym znajduje się łagodne, piaszczyste zejście - najodpowiedniejsze do zwodowania kajaków. Spływ zaczyna się malowniczym odcinkiem otoczonym lasami sosnowymi, gdzie są doskonałe warunki do biwakowania. Parsęta w tym miejscu jest szeroka i głębsza niż przed oddalonym o 11 km Wrzosowa Karlinem. W Karlinie bowiem łączy się ze swoim największym dopływem - rzeką Radew. Rzeka ta jest rajem dla wędkarzy - dominującą rybą jest troć wędrowna, złowić też można pstrąga potokowego, pstrąga tęczowego, łososia, lipienia, okonia czy szczupaka. Najlepsze łowiska trociowe znajdują się na odcinku Wrzosowo - Mięchęcino.
- 3 km spływu - w momencie gdy kończy się las, oko cieszy widok alei drzew przydrożnych i osada paru domków - Pyszka, znajdująca się na dnie pradoliny. Tutaj Parsęta raptownie zmienia bieg na południe, gdzie po obydwu stronach znajduje się starorzecze. Jest tu dość trudny dla przeciętnych kajakarzy 1,5 metrowy spad, który jednak można pokonać nie wychodząc z kajaków. Dolina staje się po chwili szeroka na ok. 0,5 km.
- 4 km spływu - przed wsią Miechęcino napotykamy na podwodny próg, - drugi znajdujący się w odległości 300 m przed mostem do miejscowości Bardy na drodze z Pobłocia do Dygowa - jest trudny dla osób mniej wprawionych, toteż dobrym rozwiązaniem jest przeniesienie kajaku prawym brzegiem (ok. 30 m).
- 6,5 km spływu - po przepłynięciu można ujrzeć przy rzece zbocze klifowe.
- 11 km spływu - na tym odcinku wyprawy dolina stopniowo skręca ku północy zachodniej i po prawej stronie napotykamy kolejne starorzecze. Na samym stoku doliny pojawiają się lasy, które kończą się za wsią Ząbrowo, gdzie często rzeka wylewa z koryta. Na 17 km przepłyniemy koło następnego starorzecza i kolejnego zbocza klifowego.
- 19 km spływu - Za wsią Rościęcino dolina rozszerza się wchodząc w dolinę nadmorską. Z daleka można dojrzeć panoramę Kołobrzegu i wspaniale wyłaniającą się katedrę. Parsęta stopniowo staje się szersza, a prąd bardzo powolny. Mijamy leżące po prawej stronie Budzistowo. Za tą miejscowością z rzeką łączy się jej mały dopływ - Więceminka.
- 22,5 km spływu - Od Budzistowa płyniemy na wprost prawą odnogą, która w Kołobrzegu napotyka pierwszy most przy ulicy Młyńskiej. Przepłynięcie tego 50-metrowego odcinka wymaga nie lada wysiłku - spadek nurtu i występujące kamienie w połączeniu z rzecznymi zawirowaniami podnoszą poziom adrenaliny we krwi, jednak pokonanie tych przeszkód jest łatwiejsze lewą stroną rzeki. Wystające nad powierzchnię wody pozostałości forytyfikacji to zabytek Baterdau - dzieło fortyfikowane służące do prowadzenia ognia wzdłuż rzeki oraz regulacji poziomu wody w fosach w czasach gdy Kołobrzeg był twierdzą. Podczas wysadzania zamarzniętej Parsęty przez wojsko fortyfikacja ta została uszkodzona, a potem rozebrana. Przed nami jeszcze 2 mosty rzeczne i zbliżymy się powoli do ujścia Parsęty. Woda słodka miesza się z morską, obok gatunków ryb słodkowodnych pojawiają się morskie. Od strony pierwszego mostu na ul. Młyńskiej ciągnie się Wyspa Solna - jest to wyspa, gdyż z jednej strony oddziela ją Parsęta, a z drugiej kanał drzewny, który w czasach średniowiecza służył jako kanał transportowy dla drewna i innych surowców.
- 26 km spływu - Końcem naszego szlaku jest port jachtowy, do którego wpłyniemy mijając drewnianą kładkę przed przystanią promów pasażerskich i opływając Wyspę Solną, na której mieści się Tawerna będąca jednym z zabytków dawnej kołobrzeskiej twierdzy - w czasie II wojny światowej jako Reduta Solna służyła jako jedna z jej siedzib. Na zachód od portu jachtowego możemy podpłynąć koło przystani rybackiej i kierując się w stronę kanału drzewnego obejrzeć zbudowaną w podobnym stylu Redutę Morast. Najlepszym miejscem do zejścia z kajakami jest zachodnia strona portu jachtowego przy nabrzeżu Technikum Rybołówstwa Morskiego, gdzie znajduje się slip do wyprowadzania sprzętu pływającego na ląd.